Müşteri Temsilcisi 0505 111 1111

Etil Alkol Almak Yasak Mıdır?

Etanol adıyla da piyasa da bilinmektedir. Alkol derecesi %96 dır. Tadı ve kokusu olan uçucu bir sıvıdır. Etil alkol tahıl, şeker kamışı gibi maddelerden fermantasyon ile çıkartılabilmektedir.

Sayfa İçindekiler

  • Nerede Uygulanır?
  • Etil Alkolün Kullanımı Yasak Mı?

Nerede Uygulanır?

Etil alkol sanayide ham madde olarak kullanıldığı gibi alkol sektörü, kozmetik sektörü ve kimyasal sanayi sektöründe de adından söz ettirmektedir.

Etil Alkolün Kullanımı Yasak Mı?

Etil Alkolün 2018 tarihine kadar satış işlemi olmaktaydı. Evlerde etil alkol ile yapılan alkolün artması üzerine etil alkol satışında kısıtlamalara gidildi. Evde etil alkolle yapılan alkolün içine ise ‘denatonyum benzoat’ katılması işlemine karar verildi. Denatonyum benzoat’ın kelime anlamı ise etil alkol ve parfüm sektöründe kullanılan, piyasadaki ismi bitreks olan madde şeklindedir. Tadı dayanılmayacak derecede acı ve ekşidir. Piyasaya sürülen etil alkol etiketin de Gıda amaçlı kullanılması uygun değildir yazısı yazması zorunlu tutuldu. Üzerinde Gıda amaçlı kullanılması uygun olmadığına dair yazmayan daha önceden satışı yapılmış olan etil alkoller ise 2018 tarihine kadar piyasa da bulunmaya devam etti.

Evde kullanılan etil alkoller sadece etil alkol üretim kurumlarında veya uygun distile alkollü içki üretim kuruluşlarında 70 santilitre ( cl ) veya 1 litrelik cam şişelerde mutlak olan alkol miktarı üzerinden 100 litresinde 1.2 gram ‘denatonyum benzoat’ eklenerek ambalajanlanması zorunlu veya ambalajlı şekilde ithal edilmesi kararı alındı.