Müşteri Temsilcisi 0505 111 1111

Etil Alkol Bileşeni Nedir?

Etil alkol diğer bilinen ismiyle etanol karmaşık etki gösteren kimyasal bir maddedir. Etanol kendi içerisinde birkaç çeşide ayrılmaktadır. Bunlardan içilebilir alkol olarak kullanılan tahıl alkolü, bakterileri öldürmek için kullanılan dezenfektan alkolü ve sağlık için kullanılan saf alkoldür. Etil alkolün birçok ismi vardır. Bunlardan en çok bilinenleri etanol, tahıl alkolü, fermantasyon alkolü, bitkisel alkol, etoh gibi isimlerdir.

İçeriğinde Neler Var

Etil alkol elde etmek için belli bir fermantasyon işlemi gerçekleşmesi gerekmektedir. Mayalama işlemi için; mısır, arpa, buğday, şeker pancarı gibi besinlere ihtiyaç duyulmaktadır. Buradaki şeker ve nişasta alkole dönüşmekte ve fermente edilerek elde edilen alkol damıtma yöntemi ardından paketlenmektedir. Yanık tada sahip alkol saflık derecesine göre yüksek saflıkta anlamına gelmektedir. Bu üretim tarzı endüstriyel üretim değil biyolojik bir üretimdir. Endüstri alanında kullanılacak olan etil alkol üretimi ise etilerin hidrasyonu yoluyla petrokimyasal olarak üretilmektedir. Petrokimyasal üretim de içerik yağ ve kömürdür.

Yanıcı bir kimyasal bir maddedir. İçeriğinde ki buhar havadan ağır olduğu için çökmektedir. Yoğunluğu 0.8g/cm3 tür. Erime noktası  -110 derecedir. Molekül ağırlığı 46.069 g/ mol’dür

Etanol yanıcı ve uçucu bir bileşiktir. Sentetik etanol hiçbir şekilde tarımsal olarak kullanılamaz. İçeriği en basit haliyle karbon, oksijen ve hidrojen bileşenlerinden oluşmaktadır. Etil alkol içki üretimindeki bileşeni fermantasyon sonucu elde edilerek gerçekleştirilir.