Müşteri Temsilcisi 0505 111 1111

Etil Alkol Bitkiden Nasıl Üretilir?

Etil alkol deneylerde, temizlikte, dezenfekte etmekte, çeşitli alkollü içeceklerin üretilmesinde kullanılmaktadır. Kimyasal yapısı bitkilerden üretilmeye uygun olan etil alkol çeşitli üretim teknolojileri sayesinde damıtma yöntemi esas alınarak üretilmektedir.

Üretim Aşamaları

Genellikle şeker içeren her hangi bir meyve ya da 1/5 oranında kullanılacak şekerden etil alkol üretilmektedir. Başlangıç olarak üretimde kullanılacak olan hammadde seçilmelidir. Meyveler şeker içeriği nedeni ile seçileceği için etil alkolün üretilebilmesi için olgunlaşmış olmaları gerekmektedir. Yani üretim için seçilecek meyveler yılın doğru zamanında hasat edilmelidir. Üretimde kullanılacak meyve ya da şekerin seçimi sonrası karışım hazırlanması üretimin ikinci adımıdır. Karışım dikkatle hazırlanmalı ve yapılan hammadde seçimine göre maya tercihi belirlenmelidir. Bazı meyvelerin kendi yapılarında bulunan mikroorganizmalar maya görevi göreceği maya kullanılmasına gerek dahi kalmayabilir.

Örneğin üzümün kendi kabuklarında bulunan maya sayesinde kendi kendine mayalanması ağlanacağı için ayrıca bir maya kullanımına gerek duyulmaz. Meyve ya da şekerin suyla birlikte kullanılmasının ardından oluşturulan karışım güneş ışığını doğrudan alabileceği ortamlardan uzak duracak şekilde en az 21 günlük süreci tamamlaması, karışımın içerisinde yer alan şekerin maya sayesinde bozularak etil alkol ve karbondioksite dönüşmesi sağlanmaktadır. Ek olarak kullanılacak aya besini vb. gibi maddeler katılarak fermantasyon işlemi daha kısa sürede tamamlanabilir.

Damıtım İşlemi

En az 21 gündür beklemekte olan karışımın dikkatli şekilde damıtma kaplarına alınarak ısıtılmaya başlanması etil alkol üretiminde en önemli safhayı teşkil eder. Damıtım her aşamada dikkatle kontrol edilmelidir. Isı, damıtığın derecesi, filtrelenmesi son mamulün kalitesine etki eder.