Müşteri Temsilcisi 0505 111 1111

Etil Alkol (Etanol) Nedir?

Etil Alkol bir alkol türevidir. Etil alkol, alkol olarak kullanımı yanında yakıt olarak da kullanılabilen yanıcı, renksiz kimyasal bir bileşiktir. Organik bileşikler sınıfında bulunur. Genellikle şeker kamışı ve mısırdan üretilmektedir. Bunların yanında farklı bitkilerde kullanılmaktadır. Etil alkolün en belirgin özelliği alkollü içeceklerin ham maddesi olmasıdır.

Sayfa İçindekiler

  • Etanol ve Saf Etanol Nasıl Elde Edilir?
  • Etil Alkol Nerede Kullanılır?

Etanol ve Saf Etanol Nasıl Elde Edilir?

Etil alkolün elde edilişinde şu adımlar izlenir: Bitki kaynağı rafine edilir, nişasta haline getirilir, sıvılaştırılır, hidroliz yöntemiyle nişasta glikoza dönüştürülür, mayalanır ve damıtılma işlemi gerçekleştirilir. Mayalanma veya fermantasyon işlemi kullanılırsa eğer oluşan etanol suda çözülmüş etil alkol olmuş olur. Alkollü içeceklerde kullanılan etanol bu yöntemle elde edilir. Eğer yakıt olarak kullanılmak istenirse saf etanol elde etmek gerekmektedir.

Saf etanol elde etmek için bazı kimyasal işlemler geçirmek gerekir. Bunun sebebi etanolün damıtma işleminden sonra tamamen sudan ayrılmamasıdır. Basit bir damıtma işleminden sonra etil alkolün içerdiği su miktarı %4’tür. Etanolün saf halini sudan ayırmak için belirli işlemler yapılır. Yani su, alkol ve benzen damıtılır. Bu damıtma işlemi su ve benzen ortadan kalkıncaya kadar devam eder.

Etil Alkol Nerede Kullanılır?

Alkollü içeceklerde, yakıt formunda, termometrelerde, parfüm sektöründe, tıp alanında kullanılmaktadır. Etil alkolü eczaneler majestral ilaç yapımı için kullanmaktadır. Ayrı olarak tıbbi cihazların ve tıbbi sahaların temizliği için de etanol kullanılmaktadır. İhtiyaç olan etil alkol tam veya T- tipi denatüre edilmiş etil alkoldür. Bu tip etil alkoller 5, 10 ve 20 litrelik ambalajlarda, Kurum Yetkili Alkol Dağıtım Firmalarında, Ecza Depocuları Derneğine kayıtlı veya Tüm Medikal Dernekler Federasyonuna kayıtlı medikal firmalarından alınabilmektedir.