Müşteri Temsilcisi 0505 111 1111

Etil Alkol Faydaları Nelerdir?

Etanol adı ile de bilinen etil alkol, alkollü içeceklerin ham maddesi olup aynı zamanda araç yakıtlarının karışım olarak kullanılmaktadır. Hava kirliliğine engel olmak ve petrol ürünlerinin tüketimini azaltmak için benzinle değişik oranlarla karıştırılıp kullanılacak hale getirilebilir. En yaygın uygulamaları E10 ve E85 diye bilinen %10 ve %85 oranlarında etil alkol içeren karışım türleridir. Hem alkol hem de yakıt olarak kullanılan etanol, bitkisel, yanıcı, renksiz ve kimyasal, organik bir bileşiktir. Genellikle şeker kamışı ve mısırdan üretilir. Ancak etanolün şeker kamışından üretilmesi mısırdan üretilmesine göre çok daha verimli olmaktadır.

Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Etanol yani etil alkol, yenilebilir enerji ile üretildiği ve az salınımla çevre dostu bir profil çizmektedir. Aynı zamanda çiftçilere yeni iş imkânı sunar ve çiftçilerin gelirlerine katkıda bulunur.

Kadınların kozmetik güzellik malzemelerinin de başlıca ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Etanol bir diğer adıyla etil alkol, temiz bir cilde sıkılaştırıcı etkisiyle yardım ederken, losyonların içerisindeki malzemelerin bozulmasına engel olmak için, saç spreylerinde de saçı tatmak (birleştirmek, yapıştırmak) amaçlı kullanılmaktadır.

Bir başka kullanım faydası ise el temizleyici jellerin içinde kullanılarak mikroorganizmaların, bakteri gibi, yok olmasını sağlamaktır. Temizlik ürünlerinde de koruyucu olarak kullanılır çünkü etil alkol organizmaların yok olmasının sağlamaktadır.

Gıda sektöründe de katkı maddesi olarak gıda boyasının dağılmasını sağlamak, yiyeceklerin özlerinde lezzet arttırmak amacıyla da kullanılmaktadır.

Aynı zamanda su ile kolayca karışabilen etil alkol boya, vernik ve cilalarda iyi bir çözücü olarak da kullanılır.