Müşteri Temsilcisi 0505 111 1111

Etil Alkol Hangi Bitkilerden Üretilir?

Üretim tekniklerinin gelişimi sayesinde etil alkol birçok farklı bitkiden üretilmektedir. Seçilen bitkilerin temelinde, bileşen olarak şekerin yer alması yeterlidir. Mayalar bulundukları ortamda tüketebilecekleri besin maddelerine ihtiyaç duyarlar. Bu maddeler şekeri baz alır. Früktoz da bir şeker türüdür ve meyvelerde bolca bulunur. Bu yüzden meyvesi olan her bitkiden etil alkol üretimi yapılabilir demek yanlış olmaz.

Sayfa İçindekiler

  • Şekerin Dönüşümü
  • Dönüşen Şekerin Damıtılması

Şekerin Dönüşümü

Etil alkol ortamda bulunan mikro organizmaların uygun şartlar yerine geldiğinde şekeri bir besin olarak tüketerek hayatlarına devam etmesini sağlar. Dış etkenler doğru şekilde ayarlandığında tüketim işlemi gerçekleşir. Bu doğru ortam kullanılan mayanın/ mikroorganizmanın türüne değişiklik gösterebilmekle birlikte genellikle 25-35 derece aralığındadır. Ayrıca mayaların aktif şekilde çalışmaları güneş ışığı almıyor olmalarını gerektirir. Besin olarak yeterli miktarda şekerinde ortamda bulunması gerekir. Bu gereklilikler sağlandığında ortamdaki besini tüketen maya ortaya karbondioksit ve etil alkol ve yanı sıra metil alkol çıkartır.

Dönüşen Şekerin Damıtılması

Hazırlandıktan sonra uygun ortamda muhafaza edilen suma adı verilen karışım karmaşık bazı kimyasal olaylar sonrasında ortama şekerin dönüşümü sonrası çıkan alkol bırakırlar. Suya karışmış halde bulunan bu alkolün sudan ayrılması fizik ve kimyada çok temel prensiplerinden birisi olan buharlaşma ısısın farklılığı baz alınarak yapılır. Özel olarak geliştirilmiş kazanlarda kaynatılan suma ilk kaynamada metil alkol, devam eden süreçte de etil alkol üretir.

Ani soğutma yöntemi ile gelen ilk ürünün atılması insan sağlına olan tehlikesin bertaraf edilmesi için açısından önemlidir. Kaynamanın devam ettiği süreçte  imbiklerden etil alkol alınmaya başlanır. İşlemin ortasında alınan bu alkol çok yüksek kalitede ve saflıkta alınabildiği için göbek olarak adlandırılan ve kalitesiyle bilinen alkol türüdür.