Müşteri Temsilcisi 0505 111 1111

Etil Alkol İlaç Mıdır?

Genellikle organik bileşiklerden oluşan etanol alkollü içeceklerde kullanılan tek alkoldür. İçeceklerin hammaddesi olan etil alkol yakıtlarda da kullanılmaktadır. Şeker kamışı ve mısırdan üretilen etenolun üretiminde farklı bitkilerde kullanılıyor.

Etenol Nedir?

Özellikleri Nelerdir?

Etenol ve Saf Etanol Nasıl Elde Edilir?

Etenol Nerelerde Kullanılır?

Etenol Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Diğer adı olan etil alkol etenolun saf hali berrak sıvı renksiz ve karakteristik yapılı bir kokuya sahiptir. Bitkisel alkol olarak da bilinmektedir. Üretiminde kullanılan mısır yerine şeker kamışı ve pancarı daha verimli olabilmesi için etenol üretiminde daha çok kullanılmaktadır. Eten ve asetilen olarak kullanılan kömür, doğalgaz ve kalsiyum karbit gibi kaynaklardan etenol kullanılmaktadır. Ayrıca petrol ürünlerinin çeşitli reaksiyonları da elde edilebiliyor.

Etenol ve Saf Etanol Nasıl Elde Edilir?

Etil alkol üretiminin nasıl elde edilerek dönüşebildiğini merak etmektedirler. Alkollü içecekler de kullanılan etanol fermantasyon yöntemi uygulanmaktadır. Yakıt olarak kullanabilmesi için saf etanol elde edilmesi gerekir. Saf etanol elde etmek için bazı kimyasal işlemlerin uygulanması gerekir. Etenola uygulanan damıtma işlemi suda arınamaz. Damıtma işlemleri sonrası etonal yüzde 4 oranında şu içermektedir. Etanolu saf halini elde edebilmek için sudan kurtararak su ve alkol damıtılır. En son aşamada ise saf etanol ve etil alkol ortaya çıkarılır.

Etenol Nerelerde Kullanılır?

Etil alkol alkollü içecekler araç yakıtı forumunda kullanılır. Ancak başka kullanım alanları da vardır. Etenol ve etil alkol aynı zamanda iyi bir çözücüdür. Parfümlerde de kullanılmaktadır.