Müşteri Temsilcisi 0505 111 1111

Etil Alkol Organik Yapıda Mı?

Gündelik yaşamda çok farklı alanda karşımıza çıkan ve kullanımı giderek genişleyen kimyasallar bir tanesi de  etil alkol kimyasalıdır.Bu ürün alkol sınıfı içinde yer alıyor ve bilimsel dilde etonol olarak adlandırılıyor. Renksiz, yakıcı, kendisine özgü bir kokusu olan, sıvı formunda bir üründür. Belli bir derecede kaynar iken, belli bir derecede de donma özelliği gösteriyor. Etil alkolle ilgili insanların merak ettiği çok fazla olgu var. İşte bunlardan bir tanesi de bu ürünün organik mi yoksa inorganik bir yapıda mı olduğuna dair. Zira bu noktada çok ciddi kafa karışıkları var ve aşağıda da bu sorunun ayrıntılı olarak yanıtı mevcut.

Sayfa İçindekiler

  • Etil Alkol Bileşenleri
  • Organik Yapı Nasıl Olur?

Etil Alkol Bileşenleri

Temelde etil alkol ana bileşenleri şunlardır:

  • Su: Bu inorganik bir yapıda olan bileşendir
  • Glikoz: Tamamen organiktir
  • Karbondioksit: Tamamen organiktir.

Üstte yer alan bu bilgilerden de görülebileceği üzere etil alkolün organik bir ürün olduğunu söylemek mümkündür. Moleküler olan formülü ise C2H5OH biçimindedir.

Organik Yapı Nasıl Olur?

Üstte etil alkol hakkında bu bilgileri verdikten sonra biraz da organik moleküller olarak da adlandırılan organik yapı hakkında bilgi vermek gerekir ise şunlar ifade edilebilir: Organik moleküllerin yapısında hidrojen, oksijen ve karbon gibi elementler bulunur. Bunun yanı sıra canlı vücudunda sentezlenebilir ya da sentezlenemez olan durumları vardır. Vitaminler, proteinler, yağlar, karbonhidratlar, nükleik türden asit ve hormonlar bu gruptadır. İnorganikler ise bunun tamamen tersinde olan yapılardır.